0340150e-f79f-44f0-b7c2-19fe6483ef14

Victorian Architecture Awards: Winners


Heritage redevelopments featured heavily on this year’s Victorian Architecture Award winners’ list.

The Victorian chapter of the national awards, held on Thursday night via a digital ceremony, recognised 63 awards from 108 shortlisted entries.

Within each of the 15 categories, one “named” award is given, with awards and commendations also conferred by juries.

The Broadmeadows Town Hall by Kerstin Thompson Architects, took out the prestigious Victorian Architecture Medal, as well as named award for Heritage Architecture and a commendation for Public Architecture.

The suburban town hall, in Melbourne’s north, was updated to the tune of $25 million, and now includes a new functions and events space, an art gallery, and co-working spaces.

Chair of juries Ingrid Bakker said the State Library of Victoria Redevelopment by Architectus + Schmidt Hammer Lassen, recipient of the awards, had proved a masterstroke revitalising the much-loved institution while linking Melbourne’s past and future.

“The project has been highly collaborative and like all good architectural outcomes, there has been a significant focus on the diverse community users and the context of the building being in the heart of Melbourne,” Bakker said

“It demonstrates the important consideration that needs to be championed by clients, architects, consultants and contractors in understanding the projects inherent value and impact of that building will have over time.”

The Monash University Chancellery, a ceremonial front door for the Clayton Campus, and Gillies Hall were both recognised across three categories, highlighting the outstanding contribution to the education sector this past year.

Related: NSW Architecture Awards 2020: Winners


Residential Architecture – Houses (New)

Kindred | panovscott Architects


THE HAROLD DESBROWE – ANNEAR AWARD

Kindred | panovscott Architects

AWARDS

The Good Life House | MRTN Architects
Fitzroy North House | Rob Kennon Architects

COMMENDATIONS

Two Sheds | DREAMER with Roger Nelson


Residential Architecture – Multiple Housing

Freadman White Napier Street


THE BEST OVEREND AWARD

Napier Street for Milieu | Freadman White

AWARDFrankston Mid Century Modern | MRTN ArchitectsS

Gillies Hall | Jackson Clements Burrows Architects
Salisbury Townhouses | NTF Architecture
Piccolo House | Wood Marsh

COMMENDATIONS

Holme Apartments | John Wardle Architects
Housing Choices Australia - Dandenong | Kennedy Nolan


Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)

Frankston Mid Century Modern MRTN Architects


THE JOHN AND PHYLLIS MURPHY AWARD

Frankston Mid Century Modern | MRTN Architects

AWARDS

RaeRae House | Austin Maynard Architects
Three Stories North | Splinter Society Architecture
Ruckers Hill House | Studio Bright

COMMENDATIONS

Garden House | BKK Architects
Elm Tree Place | Eastop Architects


Small Project Architecture

In Absence | Edition Office and Yhonnie Scarce


THE KEVIN BORLAND AWARD

In Absence | Edition Office and Yhonnie Scarce

AWARDS

Protagonist | Cumulus Studio

COMMENDATIONS

Mt Macedon Primary School | Workshop Architecture


Urban Design

Carlton Learning Precinct COLA | Law Architects


THE JOSEPH REED AWARD

Carlton Learning Precinct COLA | Law Architects

AWARDS

Ozanam House | MGS Architects
Sable Drop Terrace | Jackson Clements Burrows Architects


Heritage

Broadmeadows Town Hall | Kerstin Thompson Architects


THE JOHN GEORGE KNIGHT AWARD

Broadmeadows Town Hall | Kerstin Thompson Architects

AWARDS—CONSERVATION

State Library Victoria Redevelopment | Architectus + Schmidt Hammer Lassen Architects
Trades Hall, Victoria | Lovell Chen

AWARDS—CREATIVE ADAPTATION

Regent Theatre, Melbourne | Lovell Chen
Abbotsford Convent Magdalen Laundry | Williams Boag Architects

COMMENDATIONS—CONSERVATION

Sorrento House | Cera Stribley
RMIT Capitol Theatre | Six Degrees Architects

COMMENDATIONS—CREATIVE ADAPTATION

Art House & Studio | Zen Architects


Commercial Architecture

9 Cremorne St | Fieldwork


THE SIR OSBORN MCCUTCHEON AWARD

9 Cremorne St | Fieldwork

AWARDS

Light Box | Clare Cousins Architects

COMMENDATIONS

271 Spring Street | John Wardle Architects
Nagambie Brewery & Distillery | Six Degrees Architects


Interior Architecture

Ian Potter Southbank Centre, University of Melbourne | John Wardle Architects


THE MARION MAHONY AWARD

Ian Potter Southbank Centre, University of Melbourne | John Wardle Architects

AWARDS

Monash University Chancellery | ARM Architecture
Napier Street for Milieu | Freadman White
Gillies Hall | Jackson Clements Burrows Architects

COMMENDATIONS

RMIT Capitol Theatre | Six Degrees Architects
Three Stories North | Splinter Society Architecture


Public Architecture

Penguin Parade Visitor Centre | TERROIR


THE WILLIAM WARDELL AWARD

Penguin Parade Visitor Centre | TERROIR

AWARDS

State Library Victoria Redevelopment | Architectus + Schmidt Hammer Lassen Architects
Gandel Wing, Cabrini Malvern | Bates Smart
Parks Victoria Albert Park Office and Depot | Harrison and White with Archier

COMMENDATIONS

South Melbourne Life Saving Club | Jackson Clements Burrows Architects
Broadmeadows Town Hall | Kerstin Thompson Architects


Educational Architecture

Monash University Chancellery | ARM Architecture


THE HENRY BASTOW AWARD

Monash University Chancellery | ARM Architecture

AWARDS

The Swift Science and Technology Centre | McBride Charles Ryan
Monash University Ian Potter Centre for Performing Arts | Peter Elliott Architecture + Urban Design
Ian Potter Southbank Centre, University of Melbourne | John Wardle Architects

COMMENDATIONS

Richmond High School | Hayball
GPFLA Learning Centre | Branch Studio Architects


Sustainable Architecture

Wunggurrwil Dhurrung | GresleyAbas and Gregory Burgess Architects


THE ALLAN AND BETH COLDICUTT AWARD

Wunggurrwil Dhurrung | GresleyAbas and Gregory Burgess Architects

AWARDS

Bayswater Early Years Hub | K20 Architecture
University of Melbourne Old Quad | Lovell Chen

COMMENDATIONS

Mernda Rail Extension – Stations | Grimshaw
Gillies Hall | Jackson Clements Burrows Architects
Nightingale 2.0 – Fairfield | Six Degrees Architects


COLORBOND® Award for Steel Architecture

Monash University Chancellery


Monash University Chancellery | ARM Architecture


Regional Prize

Penguin Parade Visitor Centre


Penguin Parade Visitor Centre | TERROIR


Melbourne Prize

State Library Victoria Redevelopment


State Library Victoria Redevelopment | Architectus + Schmidt Hammer Lassen Architects


Bates Smart Award for Architecture in Media

Our City, Our Square Melbourne


ADVOCACY AWARD

Our City, Our Square | Citizens for Melbourne

VICTORIAN AWARD

Beaumaris Modern: Modernist Homes in Beaumaris | Fiona Austin; Simon Reeves; Alison Alexander; Melbourne Books

NATIONAL AWARD

International Indigenous Design Charter | Jefa Greenaway | Russell Kennedy | Meghan Kelly and Brian Martin


Enduring Architecture Award

MCG Great Southern Stand


MCG Great Southern Stand | Daryl Jackson in association with Tompkins Shaw and Evans


Emerging Architect Prize

Thom McKenzie


Thom McKenzie | Winwood McKenzie Architecture


Victorian Architecture Medal

Broadmeadows Town Hall


Broadmeadows Town Hall | Kerstin Thompson Architects



ADVERTISEMENT
TOP STORIES
CONTRIBUTE TO THE CONVERSATION
Show Comments
advertise with us
The Urban Developer is Australia’s largest, most engaged and fastest growing community of property developers and urban development professionals. Connect your business with business and reach out to our partnerships team today.
Article originally posted at: https://theurbandeveloper.com/articles/2020-victorian-architecture-awards-winners